Historie

Kandidátka pro komunální volby v roce 2010:

 Sdružení NEZÁVISLÝCH kandidátů pro komunální volby 2010 do zastupitelstva obce Lysá nad Labem za účelem prosazování a podpory revitalizací a progresu kulturních, školských, vzdělávacích a sportovních zařízení, sociálních struktur a urbanistických konceptů, podmiňujících zdravé kulturní prostředí.

  1. Mgr. Olga Kovaříková, 27 let, historička, hudebnice, Litol, bez politické příslušnosti

 

 Ačkoliv v Lysé žiji teprve třetím rokem, je rodným městem mého dědečka, tudíž i městem, kde jsem v dětství trávila každé prázdniny. Díky širokému okruhu lidí se zájmem o rozmanitou kulturu, které jsme zde s manželem nalezli, se zde cítím skutečně doma. Věřím, že kulturní život vytváří z našeho města unikátní, svébytný prostor, který je ideální pro občany všech generací. Ráda bych této atmosféře napomáhala i svou troškou. Vystudovala jsem český jazyk a historii na Pedagogické fakultě UK, zároveň se profesionálně věnuji hudbě. Momentálně jsem zaměstnána v Národní knihovně na hudebním oddělení a dále se zabývám historií v rámci doktorského studia.

 

 

 

 

2. Bc. Petr Eliška, 25 let, učitel, Litol, bez politické příslušnosti

Do našeho města jsem se přistěhoval ve svých pěti letech a od té doby jsem si k němu vypěstoval silný citový vztah a nedám na něj dopustit. Jelikož jsem rozhodnut v Lysé strávit celý svůj život, rád bych se podílel na jeho budoucím rozvoji. Díky svému zápalu, nápadům i vzdělání /Management cestovního ruchu – UHK/, bych našemu městu, Vám – občanům Lysé, mohl být prospěšný především v otázkách cestovního ruchu, kultury a sportu. V současné době se, dle rodinné tradice, věnuji pedagogicke profesi a vyučuji anglický jazyk na střední škole. Svůj volný čas trávím návštěvami různých kulturních akcí, hudební skupinou Sek jsi bombónky, kde jsem zpěvákem a basistou, florbalem a rybařením, jsem členem MO ČRS Lysá.

 

  3. Martin Podaný, 33 let, skladový referent, Lysá, bez politické příslušnosti

   Jsem rodilým Lysákem, posledních 7 let žiji ve Dvorcích. Od mala jsem se motal v kuchyni a od 16 let, kdy jsem podlehl kouzlu elektrické kytary se motám v lyském undergroundu, v hudebním podzemí, po garážích a sklepech. Jsem samouk a hudební analfabet, který se řídí srdcem, působil jsem v několika lyských kapelách(Antipatie, Aliwashi, Ewaso Ngiro, Syrea) Jsem nevoják………civilkář(státní okresní archiv). Pracuji v Nakladatelství Slovart. Od mala navštěvuji lysské kino, začínal jsem v neděli od 15:00 na pohádkách za 1kč!!! Za nejužitečnější vynález v lidských dějinách považuji jízdní kolo. Do komunálních voleb jsem se rozhodl kandidovat z toho důvodu, že mi není jedno, jakým směrem se ubírá město Lysá.  Od 10 k 5 je slabé přirovnání……..jedno vedení lepší než druhé, přitom, když se podíváte na jména zastupitelů jsou to vesměs ti samí! Sdružení Kulturně! jsem si vybral z toho důvodu, že to není nějaká přiblblá politická strana, která by se příští volby jmenovala jinak anebo nadstrana, která si jede svůj republikový program a na priority místních občanů nedbá.Oproti tomu Kulturně! jak je již z názvu patrné chce se zaobírat i věcmi, nad kterými vedení města ohrnuje nos! To že se musí postavit nový Domov Důchodců, dodělat obchvat, či dobudovat kanalizaci, to přeci logické a je to jasné všem, kteří alespoň něco v hlavě mají. Já osobně žiji na vesnici, kde ta kanalizace není a budu se rvát o to, aby tam v nejbližší době byla.Máme totiž 21.století a přijde mi to zcela nenormální, když ji někdo nemá! A nejsou to z mé strany jen takové řeči před volbama, tak jako to v minulých volbách měli všechny strany, jen aby nalákali voliče ze Dvorců a Byšiček! Vyzývám proto Všechny lidi, kterým není jedno co se v našem městě děje a chtějí něco změnit, tak jako MY…………..PŘIJĎTE k volbám!!!

 

4. Ing. Ondřej Černohorský, 27 let, vědecký pracovník, Lysá, bez politické příslušnosti

  Ve městě Lysá nad Labem žiji od narození. Je to město, které mělo vždy silnou kulturní tradici, která se v posledních letech díky prostorům kina Luft ještě znásobila. Nyní se tak jako Lysáci můžeme pyšnit tím, že u nás vystupovali slavní muzikanti z Čech i ze zahraničí, což nám mohou mnohá města (nejen) ve středočeském regionu jen závidět. Jako aktivní hudebník (skupina Sek Jsi Bombónky, kvartet Víta Andršta, …) cítím povinnost pomoci rozvíjet tuto sféru a ještě více tak pozvednout prestiž našeho města. Vystudoval jsem ČVUT – Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, kde jsem nyní doktorandem. Zároveň pracuji jako vědecký pracovník na Ústavu fotoniky a elektroniky AVČR. Mimo hudby je můj volný čas vyplněn také sportovními aktivitami, kterými jsou zejména volejbal a basketbal.

 

 

 

5. Miroslav Pokorný, 60 let, divadelní ředitel/režisér, Lysá, bez politické příslušnosti

 Narodil jsem se přímo v Lysé nad Labem. Je to sice tak dávno, že už si na to vůbec nepamatuji, ale zato v mé paměti utkvěla spousta jiných zážitků, které jsem v tomto úžasném městě prožil. Už od dětství se posedlostí mého života stalo divadlo – jako Kašpárek jsem trdloval v kovonském loutkovém divadle, v roce 1982 jsem v Lysé založil amatérské Divadlo AHA!, které se v roce 1998 zprofesionalizovalo a dodnes úspěšně působí v pražském Divadle GONG jako scéna pro děti a mládež. V roce 1989 jsem v našem městě spoluzakládal Občanské fórum a několik let pak působil v městském zastupitelstvu. Do roku 2004 jsem se společně s několika nadšenci staral o kulturní život města v lyském kině. V dnešní době nejsou snahy o kulturní aktivity v naší podivné společnosti žádnou procházkou růžovým sadem. Stejně jako za komoušů je všechno „kulturní“ považováno za nadstavbu, za něco, co člověk snad ani nepotřebuje. Přitom právě schopnost citu a vnímání kultury a umění odlišuje homo sapiens od ostatních živočichů. Ale co naděláme, když „vůně“ peněz, politické moci a materiálních požitků je pro mnoho lidí mámivější, než obyčejné pohlazení po duši. Bohužel. Ani v Lysé nad Labem nemá podpora kultury zrovna na růžích ustláno. Buďme proto rádi, když se najdou mladí lidé, kterým to není fuk, a snaží se to změnit. Ve svém věku už nejsem příliš velký optimista a nevěřím, že budou ve svém boji s maloměšťáckými větrnými mlýny stoprocentně úspěšní, ale právě proto stojí za to jim pomoci. A co vy, taky pomůžete?

6. Ing. Renata Chloupková, 25 let, konzultant interní komunikace, Lysá, bez politické příslušnosti 

 V Lysé žiji od narození a město je mou srdeční záležitostí – i když hodně ráda cestuji, tak se ještě raději vracím domů. A vždycky si říkám, že jsem hrdá na to, v jakém městě jsem vyrostla. Obě rodiny, z nichž pocházím, vždy aktivně působily a působí v „našem“ městě, a i já bych se ráda zapojila do dalšího zlepšovaní. Co se týká mé osoby, jsem člověk hodně aktivní – ať už sportovně či kulturně. Baví mě jóga, pilátes, zumba, plavání, tanec, cestování, letectví, psychologie, zdravý životní styl, hodně času věnuji své rodině, psovi a kamarádům a kromě toho všeho mám ráda kulturní záležitosti všeho druhu.

 7. Matěj Kodeš, 26 let, podnikatel, Lysá, bez politické příslušnosti

V Lysé jsem vyrůstal, chodil do školy a po krátkém odchodu do Prahy jsem se do Lysé velice rád vrátil, protože se zde cítím doma. Od roku 2005 mám v Lysé uměleckou agenturu a sám vystupuji s bublinovou show. Se svým programem jezdím po celém světě a často lituji, když mohu srovnávat bohatý kulturní život jinde a kulturní život v Lysé. Myslím si, že nemusí být takový problém, nahradit tradici parkujících automobilů na historickém prostranství náměstí za tradici jarmarků, farmářských trhů, výstav a společenských událostí. Tomu bych také rád napomohl.  

 

8. Ing. Jan Marek, 29 let, systémový specialista, Lysá, bez politické příslušnosti

 Od narození tělem i duší Lysák, pracuji v Praze u mezinárodní kosmetické firmy. Rád vezmu kolo nebo jen boty a vyrazím do okolních lesů. Z Lysé se mi nechce, ale nechci se ani stydět za to, co se v Lysé děje. Chtěl bych mít možnost kdykoliv se projít po zámeckém parku, chtěl bych jasné a transparentní nakládání s mými penězi/daněmi ve městě, chtěl bych, aby se Lysá nestala pouhým anonymním pražským satelitem bez kulturního života, chtěl bych urbanisticky vedený rozvoj města a ne parkoviště na náměstí, chtěl bych, aby moje děti prožily v Lysé stejně šťastné dětství jako já… Chcete to také?

 9. PharmDr. Ilona Doležalová, 33 let, lékarnice, Lysá, bez politické příslušnosti

 Město Lysá nad Labem jsem si před dvěma lety zvolila jako nový domov pro svou rodinu hned z několika hledisek – klidné a relativně bezpečné maloměsto, pěkné okolí, možnost kulturního i sportovního vyžití, přátelé, výhodná poloha mezi Prahou, kde pracuji a Nymburkem, odkud pocházím. Již během roku jsem se z naivity a idealizace začala probouzet. První zklamání byla nízká kapacita mateřských školek a nepružná a zdlouhavá opatření města k výstavbě školek nových. V souvislosti s konáním městských úředníků mi vadí řada věcí – od sparťanských podmínek mateřského centra, domova důchodců na zámku, kina Luft a letního kina, absence tanečního sálu a reprezentativních prostor až po jarní údržbu chodníků od psích výkalů. Chápu, že nejde vše hned a město se možná snaží, ale když už získá peníze, proč je nevyužije více účelně a v zájmu občanů (jako např. nedokonalá a předražená rekonstrukce letního kina, málo parkovacích míst v Masarykově ulici, zejména před tzv. poliklinikou atd.) Sdružení KULTURNĚ! podporuji, jelikož myslím, že na napravení chyb a účelného rozvoje města ještě nemusí být pozdě a že máme co nabídnout. Chtěla bych, aby školní i předškolní zařízení maximálně využívala kulturní objekty města, i když je přitom nutná jejich renovace. Je to jeden ze zbůsobů, jak si zachovat a vychovat kulturní obecenstvo.
Pracuji jako onkologický farmaceut a lékárník pro veřejnost, volný čas věnuji svým dětem, rodině, sportům pro Polabí typických – cyklistice a plavání. 16 let zpívám v nymburském pěveckém sboru Vox Nymburgensis.

10. Martin Peltan, 30 let, dělník-operátor, Lysá, bez politické příslušnosti

11. Ing. Vladimír Černohorský, 54 let, statik, Lysá, bez politické příslušnosti

 

Jsem lyským občanem od narození, tedy starousedlík. Mám technické vzdělání již poměrně dávného data. Profesi vykonávám jako samostatná jednotka ve volném sdružení s kolegy v případě potřeby. Nedostatek klasického vzdělání si nahrazuji zájmem o kulturu, zejména o hudbu širokého spektra. Jsem velmi amatérským aktivním hudebníkem, k dalším volnočasovým aktivitám patří např. zejména volejbal, opět velmi amatérsky.

 

12. Roman Blažek, 50 let, hudebník, Litol, bez politické příslušnosti

Vystudoval jsem konzervatoř v Teplicích a po různých hudebních angažmá (např. Středočeský symfonický orchestr Poděbrady, Virtuosi di Praga) jsem v roce 2004 zakotvil v Národním divadle v Praze. Dosud jsem se nijak politicky neangažoval, hlavním důvodem mé účasti v tomto sdružení je stav české nekomerční kultury a přístup politické reprezentace k ní.

13. Jiří Čaňo, 50 let, prodavač, Lysá, bez politické příslušnosti

 

14. BcA. Zdeňka Košnarová, 39 let, hudebnice, Lysá, bez politické příslušnosti

 

15. Pavel Stříbrný, 35 let, podnikatel, Lysá, bez politické příslušnosti 

 

Foto: Kamil Štus / seyhello.com